II edycja konferencji "Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro" - zapowiedź

Czy polska firma może podbić kosmos? Czy Polacy powinni się włączyć do programu budowy rakiet kosmicznych? Jak przebiegło lądowanie próbnika Philae na komecie 67P/Czuriumow -Gerasimienko? Jakie są priorytety polskiej polityki kosmicznej? Jak rozpocząć działalność w sektorze kosmicznym i skąd zdobyć finansowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo podczas zbliżającej się konferencji „Polska w kosmosie wczoraj, dziś, jutro”.

Ponadto w programie konferencji „Studenckie projekty edukacyjne realizowane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną”. „Polska Agencja Kosmiczna i jej zadania”. „Robotyka kosmiczna - wyzwania naukowe i technologiczne” i wiele innych interesujących tematów.

Można jeszcze dołączyć do grona uczestników konferencji „Polska w kosmosie, wczoraj, dziś, jutro”, która odbędzie się w dniach 13 -14 listopada br. w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Adres: ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa.

Jest to druga edycja zorganizowanej w ubiegłym roku z sukcesem konferencji mającej za zadanie podsumować polski sektor kosmiczny oraz dać możliwość spotkania specjalistom i pasjonatom tego sektora.

Konferencja „Polska w kosmosie dziś, jutro” zostanie zorganizowana w rok po starcie pierwszego polskiego satelity naukowego Lem oraz w chwili gdy lądownik Philae a wraz z nim instrument MUPUS skonstruowany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN badać będzie kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Będzie to także druga rocznica przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Organizatorami konferencji są Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd” oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN w partnerstwie z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Patronat nad wydarzeniem objęła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prof. Lena Kolarska – Bobińska, Prezes Polskiej Akademii Nauk Prof. Michał Kleiber oraz Prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

Plakat wydarzenia (Credits: Fundacja Pociąg do Gwiazd)

Oficjalny program konferencji dostępny pod linkami:

http://www.polskawkosmosie.org/images/program.pdf (wersja PDF)
http://www.polskawkosmosie.org/index.php/oficjalny-program (strona www)

Dyskusje prowadzone będą w trakcie pięciu sesji:

„Udział Polski w badaniach satelitarnych"
„Polska a europejska strategia kosmiczna. Szanse i wyzwania”.
„Projekty studenckie”
„Polski sektor kosmiczny - wyzwania”
„Inicjatywy amatorskie oraz formy ich finansowania
Warto dodać, że spośród wszystkich uczestników konferencji zostanie wylosowana jedna osoba, która w nagrodę otrzyma wspaniały prezent - teleskop astronomiczny Synta Sky-Watcher BK1309EQ2 ufundowany przez firmę Delta Optical.

Aby zarejestrować się jako uczestnik konferencji w charakterze prelegenta bądź słuchacza należy pobrać i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: http://polskawkosmosie.org/index.php/rejestracja-1 na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź skorzystać z formularza umieszczonego na tej samej stronie. Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 50 zł od osoby. Dla studentów 30 zł od osoby. Termin rejestracji mija 31.10.2014, ostateczny termin wpłat 10.11.2014.

Wśród gości, którzy będą prezentować polski sektor kosmiczny znajdują się przedstawiciele liczących się polskich instytutów naukowych, eksperci ds. polityki kosmicznej Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, parlamentarzyści, przedsiębiorcy związani z polskim sektorem kosmicznym, studenci oraz liderzy grup i stowarzyszeń popularyzujących tę dziedzinę.

Konferencja ma trzy główne cele.

Stworzenie platformy wymiany myśli, doświadczeń i informacji na linii przemysł – biznes – nauka - administracja - NGO na aktualne tematy dotyczące polskiego sektora kosmicznego. Wymiana poglądów, lepsza komunikacja i większa świadomość tego co ważne dla całego środowiska sektora kosmicznego i astronautycznego w Polsce umożliwią kształtowanie wspólnego stanowiska w ważnych dla środowiska sprawach.
Wsparcie polskich dążeń w kierunku gospodarczego wykorzystania technologii kosmicznych. Na dzień dzisiejszy często nie podejmuje się ważnych, rozwojowych działań w tej dziedzinie, nie z braku środków, lecz z braku dostatecznej wiedzy.
Zwiększenie ogólnej świadomości na temat korzyści płynących z szeroko rozumianej eksploracji przestrzeni kosmicznej.
W pierwszym dniu konferencji mówić będziemy o udziale Polski w badaniach satelitarnych, odpowiemy na pytanie, co i ile zyska polska nauka angażując się w tego typu badania. Przyjrzymy się polskiej i europejskiej strategii kosmicznej. Podsumujemy dwuletnią obecność Polski w strukturach ESA. Wskażemy na to ile polska gospodarka i nauka zyskała dzięki obecności w ESA a ile mogłaby stracić będąc poza nią. Na koniec zapoznamy się z projektami studenckimi i inicjatywami amatorskimi.

W drugim dniu konferencji skupimy się na przyszłości sektora kosmicznego w Polsce. Mówić będziemy o problemach niskiej innowacyjności polskich przedsiębiorstw, uczelni i instytutów naukowych. Będziemy starali się omówić szanse jakie będą wypływać w kolejnych latach członkostwa w ESA. Będziemy poruszać sprawy związane z utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej oraz spójnej strategii, programu kosmicznego.

Podsumowaniem konferencji będzie panel dyskusyjny „Rząd – Administracja – NGO – Biznes – Nauka - możliwości współpracy i poszukiwanie strategii", w którym wezmą udział specjaliści i eksperci sektora kosmicznego w Polsce.


Więcej szczegółów na temat konferencji dostępnych jest pod adresem: www.polskawkosmosie.org